–>

(Видео) „Ова е оперативниот центар на Хамас“: Израелците објавија снимка што пронашле од болницата Ал Шифа

Видео-„Ова-е-оперативниот-центар-на-Хамас-Израелците-објавија-снимка.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраелската армија тврди дека пронашла оружје и воена опрема на Хамас во болницата Ал-Шифа во Појасот Газа за време на вчерашниот претрес, додека Хамас вели дека ова е лага.

Израелската војска објави видео за кое вели дека покажува дел од оружјето и опремата собрани во зграда во голем болнички комплекс, вклучувајќи автоматско оружје, гранати, муниција и панцири.

Хамас, кој се бори против израелските сили во Газа, го отфрли како „лаги и евтина пропаганда“.

Војската ги фокусираше своите операции на болниците низ северниот дел на Појасот Газа, откако долго го обвинуваше Хамас дека поставил големи командни и контролни центри под медицинските установи, во обид да избегне воздушни напади.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK