Војна меѓу двајцата најмоќни луѓе во Европската Унија: „Тој не излудува сите, неговата игра е премногу очигледна“

lajen-mishel.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо Брисел се зборува дека претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел се обидува да ја собори својата непријателка Урсула фон дер Лајен, моќната шефица на Европската комисија. Осум дипломати на ЕУ и претставници на националните влади изјавија за Политико дека стравуваат дека Мишел се обидува да го спречи нејзиниот втор мандат на чело на Комисијата.

„Тоа ги излудува сите бидејќи неговата игра е многу очигледна: да ја натера Фон дер Лајен да се сопне“, рече еден претставник на ЕУ. Службеникот, како и другите цитирани во овој напис, зборуваше под услов да остане анонимен.

Борбата за власт меѓу двајцата највисоки функционери на Европската унија трае веќе подолго време. Тоа кулминираше за време на посетата на Анкара во 2021 година, кога Мишел го зграпчи единственото достапно столче за време на фотосесијата и седна до турскиот претседател, додека Фон дер Лејен мораше да седи на блискиот кауч. Аферата стана позната како Софагејт, а Фон дер Лејен го обвини Мишел за сексизам.

Во изминатите неколку недели, некои европски земји станаа сè понервозни поради „вистинскиот план“ на Мишел. Некои сугерираа во разговор со Политико дека Мишел се стреми кон нова врвна функција – улогата на висок претставник на ЕУ за надворешна политика, што значи дека ќе го наследи Жозеп Борел. Неговата стратегија ќе биде да ги повлече шефовите на држави во разговори еден на еден, наместо да разговара за извршните работи со сите присутни, што традиционално е начинот на кој се склучуваат овие договори.

„Многу земји-членки се загрижени дека Шарл Мишел нема да игра конструктивна улога, туку повеќе ќе продолжи со лична одмаздничка агенда“, рече еден дипломат на ЕУ.

Додека официјалните лица преговараат за договор меѓу 27-те шефови на држави и влади за следните претседатели на Европската комисија, Европскиот совет и Европскиот парламент, како и за следниот шеф за надворешна политика, некои стравуваат дека Мишел ја користи можноста за одмазда.

„Тој смета дека споредбата со Фон дер Лајен е фундаментално лажна и неправедна“, рече друг дипломат на ЕУ.

Откако ја презеде функцијата во 2019 година, репутацијата на Фон дер Лејен како врвен кризен менаџер порасна за време на пандемијата и руската инвазија на Украина, додека Мишел често беше предмет на критики и потсмев, пишува Политико.

Откако мандатот на Мишел ќе заврши на 1 декември, тој не може да се обнови, а поранешниот белгиски премиер нема јасна стратегија за излез. Зошто да не се избориме за уште една престижна улога на ниво на ЕУ, пишува Политико.

Во Европскиот парламент, социјалистите и либералите, кои се дел од коалицијата ЕПП на Урсула фон дер Лајен, се повеќе ја напаѓаат нејзината можна соработка со десничарските лидери и партии. Мишел, пишува Политико, би можел да најде доволно незадоволни од владеењето на Урсула фон дер Лајен.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK