Во следните денови на состанокот на Г7 се очекува средба Бајден – Зеленски

bajden_zelenski_34534543
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

– Украинскиот претседател Володимир Зеленски ќе има средба со американскиот претседател Џо Бајден „во наредните денови“ на состанокот на Г7 во Хирошима. Тоа го изјави денеска шефот на Кабинетот на Зеленски.

Двајцата лидери ќе разговараат за низа теми, вклучително и меѓународната коалиција за борбени авиони, благодарение на која „Украина наскоро ќе има се што и е потребно за да го заштити нашето небо, нашите градови и нашите граѓани“, рече Андриј Јермак.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK