–>

Во Рим оштетени спомениците на жртвите од Аушвиц: „Тажен чин“

Во-Рим-оштетени-спомениците-на-жртвите-од-Аушвиц-„Тажен-чин.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо римската област Трастевере, утрово се оштетени два т.н „Камења на споменот“, споменици кои потсетуваат на двајца Евреи кои беа однесени од Рим во Аушвиц, објави денеска на Твитер градоначалникот на Рим Роберто Гуалтиери.

„Рим силно го осудува овој неприфатлив и тажен чин. Ја изразуваме нашата солидарност со целата еврејска заедница во Рим“, напиша Гуалтиери на Твитер.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK