Во Франција највисоко ниво на предупредување за тероризам

francuska-policija.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKФранцуската Влада ја подигна тревогата за тероризам на највисоко ниво по нападот во Москва, изјави вчера премиерот Габриел Атал по состанокот на високи претставници за безбедност и одбрана со претседателот Емануел Макрон.

Атал во објава на „Икс“ рече дека одлуката, која доаѓа неколку месеци пред Париз да биде домаќин на Олимпијадата, е донесена „во светло на преземањето на одговорноста на Исламската држава за нападот во Москва и заканите што ја притискаат нашата земја“.

Француската тревога за тероризам има три нивоа, при што највисокото ниво се активира пред напад во Франција или во странство кога заканата од напад е неизбежна. Ова овозможува воведување на вонредни безбедносни мерки како што се зголемени патроли на вооружените сили на јавни места како што се железнички станици, аеродроми и верски објекти.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK