Во Берлин нападната сенаторка, трет напад врз владин политичар за само неколку дена

ггс.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГерманската полиција соопшти дека поранешната градоначалничка на Берлин, сенаторката Франциска Гифај била нападната во локалната библиотека каде непознат маж ја удрил одзади со торба наполнета со тежок предмет, а потоа побегнал.

Во нападот Гифај, која сега е министерка за економија на Берлин и член на партијата СПД на канцеларот Олаф Шолц, беше полесно повредена.

Нападот врз Гифаи е трет напад врз владин политичар за само неколку дена, пренесува Ројтерс.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK