Во Балтимор прогласена вонредна состојба: нуркачите се уште трагаат по исчезнатите, а температурата на водата е помала од 10 степени

3847504_untitled4_ls.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВес Мур, гувернерот на американската сојузна држава Мериленд, прогласи вонредна состојба во Балтимор по уривањето на мостот. Нуркачите трагаат по 20 лица во реката која моментално е 9 Целзиусови степени.

„Работиме со меѓуагенциски тим за брзо распоредување на федералните ресурси“, се вели во соопштението објавено на социјалната мрежа X.

„Ние сме им благодарни на храбрите мажи и жени кои вложуваат напори да ги спасат инволвираните и се молиме за безбедност на сите“, се додава во соопштението.

„Ќе останеме во близок контакт со федералните, државните и локалните ентитети кои спроведуваат спасувачки напори додека продолжуваме да ја проценуваме и да реагираме на оваа трагедија.

Досега две лица се спасени од водата.

„Едно лице одбило услуга и одбило транспорт, во суштина тоа лице не е повредено“, изјави началникот на полицијата во Балтимор, Џејмс Валас.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK