(Видео) Зеленски допатува во Шпанија, ќе биде потпишан важен договор

Видео-„Четири-земји-би-можеле-да-бидат-во-опасност-ако.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПретседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска пристигна во Мадрид каде, како што е најавено, ќе потпише билатерален безбедносен договор со Шпанија.

Шпанскиот крал Фелипе Шести го пречека Зеленски на аеродромот Барахас во главниот град, пренесе АП. Украинскиот лидер потоа разговарал со шпанскиот премиер Педро Санчез за, како што претходно објавија локалните медиуми, планираниот договор од 1,13 милијарди евра врз основа на кој Шпанија ќе и испорача повеќе оружје на Украина, објави Ројтерс.

Зеленски требаше да ја посети Шпанија во средината на месецот, но ги одложи сите свои патувања во странство откако руските сили започнаа офанзива во североисточниот регион Харков. Шпанскиот весник „Паис“, повикувајќи се на неименувани извори запознаени со содржината на билатералниот договор, објави дека договорот ќе вклучува и серија од 12 системи за противвоздушна одбрана „Патриот“ од американско производство, кои Украина долго време ги бараше.

Останатите ставки се однесуваат на 19 тенкови Леопард и артилериски гранати од 155 милиметри, кои Украина најмногу ги користи на бојното поле, наведува „Паис“. Шпанија, исто така, ќе продолжи да ги обучува украинските војници и да ги лекува своите ранети војници.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK