(Видео) Воен авион принудно слета во Турција, објавена е драматична снимка

Видео-Воен-авион-принудно-слета-во-Турција-објавена-е-драматична.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНа социјалните мрежи денеска се прошири драматично видео од турски воен транспортен авион Ц-160. Како што објави новинарот Рагип Сојлу на „Икс“, турскиот авион принудно слетал поради дефект.

Според Сојлу, дефектот се случил веднаш по полетувањето во градот Кајсери во централниот дел на Турција, југоисточно од главниот град Анкара. На видеото се гледа како транспортниот авион лета ниско, над прометен пат.

Турското Министерство за одбрана потоа објави дека авионот бил само малку оштетен при принудното слетување и останал во еден дел.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK