–>

(Видео) Во урнатиот тунел во Индија останаа 40 работници, спасувачите за 5 дена пробиле 21 метар пат

Видео-Во-урнатиот-тунел-во-Индија-останаа-40-работници-спасувачите.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСпасувачите до утринава пробиле околу една третина од урнатините на срушениот тунел на автопатот во Индија за да стигнат до 40 работници кои се заробени таму веќе пет дена, соопштија властите.

Дупчењето продрело околу 21 метар урнатини, изјави за Ројтерс претставникот за управување со катастрофи Девендра Синг Патвал.

Тие треба да поминат вкупно растојание од речиси 60 метри.

Официјален претставник на спасувачката екипа во тунелот изјави дека затрупаните луѓе се добро. Работниците преку цевки се снабдуваат со храна, вода и кислород, а надлежните контактираат со нив преку воки-токи.

Тунелот долг 4,5 километри се наоѓа во северната држава Утараханд и е дел од автопатот Чар Дам, еден од најамбициозните проекти на владата на индискиот премиер Нарендра Моди.

Властите не кажаа што го предизвикало уривањето на тунелот во неделата наутро, но регионот е подложен на лизгање на земјиштето, земјотреси и поплави.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK