(Видео) Во Јапонија се преврте танкер, седум исчезнати

prevrten-brod-japonija.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЈужнокорејски танкер се преврте рано утринава кај остров во југозападна Јапонија, а крајбрежната стража соопшти дека спасила четворица членови на екипажот и се уште трага по седум исчезнати.

Крајбрежната стража соопшти дека добила повик за помош од танкерот за хемикалии Keoyoung Sun. Во повикот се вели дека тој се превртел додека барал засолниште во близина на јапонскиот остров Муцура поради лошите временски услови.

Островот се наоѓа веднаш до југозападниот крај на главниот јапонски остров Хоншу, на околу 1000 километри од Токио. Бродот подоцна целосно се превртел, соопшти крајбрежната стража. Снимките на телевизијата НХК покажаа дека бродот целосно се превртел. Не е позната состојбата на спасените членови на екипажот.

Телевизијата NHK објави дека во екипажот имало Кинез, двајца Јужнокорејци и осум Индонезијци. Засега не се познати други детали, вклучително и како се превртел бродот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK