(Видео) Ураганот Берил уништува се пред себе: Јамајка е погодена од ветрови со брзина од 215 километри на час, следен е Мексико

gfdg.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСилниот ураган Берил ја погоди Јамајка со силни ветришта и дожд, оштетувајќи згради и корнејќи дрвја на карипскиот остров, јавува Би-би-си.

Според Си-Ен-Ен, една жена загинала на Јамајка откако дрво паднало врз нејзината куќа.

Берил, бура од четврта категорија со ветрови до 215 километри на час, го погоди јужниот брег на Јамајка.

Фотографиите на социјалните мрежи покажуваат поплавени улици и разнесени покриви.

Ураганот, пред да падне на копното на Јамајка, уби најмалку седум лица – три во Венецуела, тројца во Гренада и еден во Сент Винсент и Гренадини.

Откако ја погоди Јамајка, Берил ослабе и се упати кон Мексико.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK