(Видео) Украинците со дронови нападнаа нафтена рафинерија во близина на Москва, се појави снимка

ec0354ab-2f8b-4f5c-9253-3b9879441c44.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраинската воена разузнавачка агенција ГУР рано утринава со беспилотни летала нападна мала нафтена рафинерија во руската област Калуга, изјави за Ројтерс извор од украинската разузнавачка служба. Киев минатата недела изврши серија напади со беспилотни летала врз главните руски нафтени постројки во обид да го таргетира крвотокот на руската економија повеќе од две години откако Москва започна широка инвазија на Украина.

Приватната рафинерија во Калуга, која се наоѓа на околу 65 километри од предградијата на Москва, не е една од важните нафтени постројки во Русија. Може да преработува 24.000 барели нафта дневно и 1,2 милиони тони годишно. Таа вели дека капацитетот на нејзината единица за примарна преработка е 1,2 милиони тони годишно, приближно 24.000 барели дневно.

Украински извор изјави дека Украина го проверува степенот на штетата на централата.

Владислав Шапша, гувернерот на регионот Калуга, претходно на Телеграм објави дека противвоздушната одбрана соборила четири беспилотни летала во областа каде што се наоѓа рафинеријата и дека нема штета на инфраструктурата или жртви.

Компанијата која е сопственик на рафинеријата не ги коментираше наводите. Украина даде приоритет на производството на беспилотни летала со долг дострел.

Украинскиот министер за дигитална технологија, кој се залага за зајакнување на домашната индустрија за беспилотни летала, во февруари изјави за Ројтерс дека Украина планира да произведе илјадници дронови со долг дострел оваа година за напади во Русија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK