(Видео) Украинците со дрон погодиле резервоар за гориво во руска фабрика

napad-ukraina-ruskafabrika.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраински дрон денеска погоди резервоар за гориво во една од најголемите руски капацитети за преработка на железна руда, иако нема повредени, а фабриката работи нормално, соопштија руските власти и сопственикот на фабриката.

Непроверените видеа на руските канали на Телеграм покажуваат облаци од црн чад што се издигнуваат на небото во регионот Курск, како и оштетувања во фабриката за железна руда Михајловски ГОК во сопственост на Металоинвест, најголемиот руски производител на железна руда.

„Денеска, како резултат на напад со беспилотни летала во областа Железногорск, се запали резервоар за гориво во складиштето за гориво на рударско-преработувачката постројка Михајловски“, објави агенцијата ТАСС. ТАСС наведува дека фабриката работи нормално.

„Нема повредени, во моментов се преземаат неопходните мерки за гаснење на пожарот“, се вели во соопштението.

Гувернерот на Курск Роман Старовојт го обвини Киев за нападот на областа Железногорск во областа Курск, која е позната по рудниците за железо и се наоѓа на околу 90 километри од украинската граница. Тој подоцна рече дека постои ризик од ракетни напади врз областа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK