(Видео) Украинците погодија руски тенк со проектил од далечина од над 1,5 километри

вц.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПо неколку месеци застој од страна на проруските републиканци, американскиот Конгрес конечно одобри 61 милијарда долари помош за Украина на 23 април. Претседателот Џо Бајден го потпиша новиот закон следниот ден, а само неколку часа подоцна Пентагон објави пакет со многу потребна муниција и возила во вредност од над милијарда долари за Украинците.

Пакетот содржел и непознат број борбени возила на пешадија М-2 Бредли. Единствената украинска единица што ги користи е 47-та механизирана бригада, која се бореше во очајни одбранбени операции против многу поголеми руски сили западно од урнатините на Авдиивка во источна Украина, пишува Форбс. Со свежа муниција и нови возила, бригадата ја забави руската офанзива, а една драматична битка, фатена од воздух од украинско беспилотно летало, покажува како.

Во средата вечерта, стрелецот на возилото М-2 забележал руски тенк Т-80 на растојание од еден и пол километар, источно од селото Новопокровске. Војниците од М-2 истрелаа само еден противтенковски проектил TOW. „Бредли, уништувачот на тенкови“, се пофали украинското Министерство за одбрана.

Тоа беше еден од најдалечните директни случаи на уништување тенкови во целата војна, но ова веројатно не е изненадување за љубителите на легендарниот Бредли, главното возило на американската армија од 80-тите години на минатиот век.

„Бредли не е тенк, но може да биде убиец на тенкови“, објасни Марк Хертлинг, пензиониран генерал на американската армија.

Бредли тежок 33 тони може да собере 10 војници и можеби е најдоброто борбено возило во целата војна во Украина. Неговата примарна мисија е да ги транспортира војниците во борба, а потоа тие самите се приклучуваат, таргетирајќи ги руските војници и возила со прецизна артилерија од топовите 25 мм.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK