(Видео) Уапсен лидерот на мексикански нарко картел за киднапирање и убиство на Американци

Видео-Уапсен-лидерот-на-мексикански-нарко-картел-за-киднапирање-и.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЛидерот на фракцијата на озлогласениот Заливски картел во Мексико, Хозе Алберто Гарсија Вилано, познат по прекарот Ла Кена, е уапсен за киднапирање на четворица американски државјани, пишува Би-би-си. Групата Лос Циклонс, предводена од Вилано, беше обвинета за киднапирање на американски државјани во март минатата година, при што уби двајца од нив.

Вилано е уапсен во трговски центар во градот Монтереј откако полицијата добила информации за неговото место на живеење. На снимката објавена на социјалните мрежи, но која не е официјално полициско видео, се гледа како вооружени полицајци шетаат низ трговскиот центар со уапсениот Вилано и неговите соработници.

Киднапираше четворица американски државјани, уби двајца
Четворица американски државјани се киднапирани во пограничниот град Матаморос, кој се наоѓа веднаш преку улицата од Браунсвил, Тексас, САД. Матаморос е сцена на битка меѓу завојуваните фракции на Заливскиот картел, кои се борат за контрола над северните патишта на шверц на дрога во САД.

Според роднините, четворица Американци возеле преку граница до проблематичниот град на естетска операција. Не е невообичаено Американците да патуваат во Мексико за медицински услуги, каде што процедурите се далеку поевтини, но понекогаш и поризични.

Вооружени членови на картелот ги ставиле Американците во пикап и ги однеле. По четири дена убиле двајца американски државјани. Мотивот за киднапирањето и убиството не е потврден, но мексиканските власти истражуваат дали членовите на овој картел случајно ги помешале Американците со членови на ривалски картел.

Набргу по инцидентот, друга одделна ќелија на Картелот на Заливот, Скорпиони, се извини за киднапирањето и ги предаде петте киднапирани мажи од САД.

Почнувајќи од 2022 година, владата на државата Тамаулипас, каде што се наоѓа Матаморос, нуди награда од 145.000 долари за информации што ќе доведат до апсење на Вилано.

Тој наводно бил баран од американската Агенција за борба против дрогата (ДЕА).

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK