(Видео) САД и Британија почнаа жестоки напади врз цели поврзани со Хутите

Видео-САД-и-Британија-почнаа-жестоки-напади-врз-цели-поврзани.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСоединетите Држави и Велика Британија почнаа тешки напади врз цели поврзани со Хутите во Јемен. Четворица американски претставници ги потврдија нападите за Ројтерс. Американската и британската војска бомбардираат локации што ги користат Хутите низ Јемен и неколку јеменски градови се погодени.

Тоа е масовен одмазднички напад против таа милитантна група поддржана од Иран. Ова е првпат САД и Велика Британија да започнат напади против групата откако почна да таргетира меѓународни бродови во Црвеното Море кон крајот на минатата година. Згора на тоа. Се верува дека ова се првите напади што Соединетите Држави ги извршиле против Хутите во Јемен од 2016 година.

Официјалните лица, кои зборуваа под услов да останат анонимни, рекоа дека наскоро се очекува официјално соопштение со детали за нападите. Но, открија дека нападите биле извршени со авиони, бродови и подморници, дека Австралија, Канада, Бахреин и Холандија дале поддршка за операцијата и дека повеќе од десетина локации биле цел.

Американските власти, цитирани од Асошиетед прес, зборуваа за масовен напад со помош на крстосувачки ракети Томахавк и борбени авиони лансирани од воени бродови. Целите вклучуваат логистички центри, системи за противвоздушна одбрана и складишта за оружје, рекоа тие.

Официјален претставник на Хутите ги потврди нападите низ Јемен

Официјален претставник на Хутите поддржани од Иран потврди на Икс, поранешен Твитер, дека нападите биле извршени низ Јемен.

„Американско-ционистичко-британската агресија против Јемен започна неколку напади врз главниот град Сана, провинцијата Худајда, Саада и Дамар“, објави функционерот на Хутите, Абдул Кадер ал-Мортада.

Телевизискиот канал Ал-Масира, управуван од Хутите, на Телеграм ги објави локациите на нападите предводени од САД.

Мрежата соопшти дека имало напади врз главниот град Сана, вклучувајќи ја и воздухопловната база Ал Дулаими, во близина на меѓународниот аеродром во земјата. Други цели вклучувале камп источно од градот Саада, локации околу аеродромот Худајда, меѓународниот аеродром Таиз и крајбрежната област Абс.

„САД и Британија ќе платат висока цена“

Заменик-министерот за надворешни работи Хусаин Хусеин ал-Изи даде изјава за јеменскиот ТВ канал Ал-Масира.

Кажа дека САД и Велика Британија „ќе платат висока цена“ за „оваа бесрамна агресија“.

Нови експлозии во главниот град на Јемен

Претходно, претставник на Хутите изјави дека во Сана се случуваат „непријателски напади“, пренесе Ројтерс. Поголеми удари беа забележани и во пристаништето Худајда, упориштето на Хутите во Црвеното Море.

Јеменскиот хонорарен новинар Али ал Сакани, исто така, ги потврди нападите. На мрежата Икс тој напиша: „Воздушни напади врз позициите на Хутите во провинциите Сана, Саада, Дамар и Худаида, ми рекоа локалните жители“.

Новинарите на АП во Сана слушнале четири експлозии, но не виделе борбени авиони. Двајца жители на Худајд изјавија дека слушнале пет силни експлозии.

Хутите ги напаѓаат бродските рути во Црвеното Море речиси два месеци

Хутите, кои контролираат голем дел од Јемен, ги таргетираат бродските рути во Црвеното Море за да покажат поддршка за Хамас, палестинската исламистичка група. Во исто време, нападите ја прекинаа меѓународната трговија на клучната рута меѓу Европа и Азија, која сочинува околу 15 отсто од светскиот бродски сообраќај. Различни бродски линии престанаа да пловат по Црвеното Море и наместо тоа тргнаа на подолго патување околу Африка.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK