(Видео) Русите објавија снимка од нападот на украинскиот воен аеродром

aerodrom.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРуските сили го нападнаа воениот аеродром Мирхород во регионот Полтава, што резултираше со извесни загуби, потврди на социјалните мрежи портпаролот на воздухопловните сили, Јуриј Ихнат.

Руските медиуми претходно објавија снимки од нападот, истакнувајќи дека се уништени пет воени авиони Су-27, а други два се оштетени. На видеото се гледа чад и оган на аеродромот.

„Како резултат на рускиот удар, уништени се пет активни повеќенаменски борбени авиони СУ-27, а два се оштетени“, соопшти руското министерство.

Русија ги гаѓа украинските аеродроми токму во моментот кога Киев се подготвува да го прими првиот американски авион Ф-16 кој Москва вети дека ќе го уништи.

„Тоа беше напад. Има загуби, но не и оние што ги презеде непријателот“, кратко одговори Ихнат. Тој не соопшти детали за претрпената штета. Првичните извештаи за нападот предизвикаа бес на социјалните мрежи, при што некои ги критикуваа воздухопловните сили дека не успеале соодветно да го обезбедат аеродромот и покрај претходните предупредувања за потенцијален напад.

Ихнат се обиде да ја одбрани армијата и ги повика медиумите на умереност, предупредувајќи дека руските извори ги преувеличуваат достигнувањата на Москва „од почетокот на инвазијата“.

„Воздухопловните сили прават сè за да му се спротивстават на непријателот, да го измамат, вклучително и со помош на лажни модели и други средства“, рече тој.

Нагласи дека украинските аеродроми се под постојана закана од руски ракетни и напади со беспилотни летала.

На 16 март Ихнат беше разрешен од позицијата портпарол, но продолжи да работи во воздухопловните сили, пишува Киев Индипендент. Инаку, Русите веќе извршија интензивен воздушен напад на воениот аеродром Мирхород во јуни минатата година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK