–>

(Видео) Проектил погоди болница во Египет, најмалку шестмина повредени

Видео-Проектил-погоди-болница-во-Египет-најмалку-шестмина-повредени.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKШест лица се повредени во египетскиот туристички град Таба, кој се наоѓа во близина на границата со Израел, откако проектил погодил тамошна здравствена установа во петокот рано наутро, јави египетската телевизија „Ал Кахера“.

Според „Ал Кахера“, проектилот што ја погодил Таба е поврзан со борбите во Појасот Газа, кој се наоѓа на околу 220 километри, каде израелските сили се подготвуваат за копнена инвазија, но не е познато која од завојуваните страни ја истрелала.

Сведок раскажал дека ја слушнал експлозијата и видел како се крева чад и прашина.

Израелската армија соопшти дека знаела за безбедносниот инцидент во египетското одморалиште на Црвеното Море во близина на границата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK