(Видео) Пристигна „вистинската“ зима, во Шведска е забележана рекордна температура од -43,6 степени

Видео-Пристигна-„вистинската-зима-во-Шведска-е-забележана-рекордна-температура.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВчера Шведска ја забележа најстудената јануарска ноќ во последните 25 години, со отчитување од -43,6 степени Целзиусови на северот на земјата.

Шведска е покриена со снег, а слична е ситуацијата и во соседна Финска.

Екстремно ниските температури, снегот и силните ветрови го попречија транспортот низ нордискиот регион, со затворени неколку мостови, а прекинати некои железнички и фериботски услуги. Неколку училишта во Скандинавија беа затворени.

Полицијата низ поголемиот дел од Данска ги повика возачите да избегнуваат непотребни патувања бидејќи ветерот и снегот ги погодуваат северните и западните делови на земјата.

Бран студен воздух од Сибир и арктичкиот регион ја зафати и западна Русија, а температурите во Москва и другите области паднаа на -30 степени Целзиусови, што е значително под просечната температура за почетокот на јануари.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK