(Видео) Повеќе од 100.000 луѓе ширум Израел бараат оставка од Нетанјаху

izrael-netanjahu.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПовеќе од 100.000 луѓе ширум Израел им се придружија на семејствата на заложниците овој викенд за да протестираат против владата и да повикаат на смена на Бенјамин Нетанјаху, додека израелскиот премиер се соочи со една од најсериозните закани за неговата коалиција.

Демонстрантите во Тел Авив, Ерусалим, Хаифа, Бер Шева, Цезареја и други градови во демонстрации пред Кнесетот во Ерусалим побараа ослободување на оние кои сè уште се притворени во Газа и го означија Нетанјаху како „пречка за договорот“, ветувајќи дека ќе опстојува додека не ја напушти власта.

„Поминаа 176 дена кога не ги затворив очите пред мислите и стравот низ што минуваат Лири и другите киднапирани“, рече Шира Албаг, мајка на еден од заложниците, Лири Албаг.

Раз Бен-Ами, поранешен заложник ослободен пред речиси два месеци, рече: „Заложниците нема да издржат таму, никој не може да го преживее тоа низ што минуваат таму, верувајте ми“.

Нетанјаху влегува во најнеизвесната недела за неговата коалиција од почетокот на војната, бидејќи во понеделникот истече рокот што го постави Врховниот суд на Израел да стави крај на исклучоците за ултраортодоксните мажи од воена служба. Прашањето ја дели коалицијата меѓу десничарските религиозни и секуларните партии, кои сакаат регрутирањето да биде порамномерно распоредено меѓу еврејските Израелци.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK