–>

(Видео) Ослободените Израелки стигнаа до египетскиот премин Рафах

Видео-Ослободените-Израелки-стигнаа-до-египетскиот-премин-Рафах.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДве постари израелски заробенички кои претходно беа ослободени од Хамас стигнаа до египетскиот премин Рафах, објави државната новинска агенција во Каиро.

„Напорите на Египет успеаја да ослободи две жени од Појасот Газа“, објави агенцијата.

Црвениот крст вели дека тој помогнал да се ослободат двајцата заложници

Меѓународниот комитет на Црвениот крст соопшти дека помогнал да се ослободат двајца заложници кои ги држел Хамас.

Оттаму потврдуваат дека во понеделникот вечерта превезле двајца заложници од Газа.

„Нашата улога како неутрален посредник ја овозможува оваа работа и сме подготвени да го олесниме секое идно ослободување“, се вели во соопштението на Меѓународниот комитет на Црвениот крст.

„Се надеваме дека наскоро ќе се вратат кај своите најблиски“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK