(Видео) Огромно невреме во Хјустон, четворица мртви, градот во мрак: „Не излегувајте“

hjuston-nevreme.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСилна бура со урагански ветрови го зафати Хјустон вчера, однесе најмалку четири животи, искрши прозорци на облакодери и остави 800.000 домови без струја, потопувајќи голем дел од градот во темнина, рече градоначалникот.

Поголемиот дел од центарот на Хјустон и неговата комерцијална област беа преполни со урнати далноводи и стакло од скршените прозорци по невремето, а сообраќајот и уличните светла низ градот беа намалени, рече градоначалникот Џон Витмир во интервју за локалната телевизија КРИВ.

Зборувајќи од центарот за итни операции во градот, Витмир рече дека бура со грмотевици го погодила Хјустон, со ветрови од 129-161 километар на час.

„Пораката сега е да останеме дома“, повика тој, додавајќи дека државните училишта ќе бидат затворени во петок и дека локалните власти бараат од сите работници кои не се за итни случаи да земат слободен ден.

Градоначалникот потврди најмалку четири смртни случаи поврзани со невремето, главно од соборени дрвја.

„Над 800.000 семејства во моментов се без струја“, додаде тој.

Градоначалникот рече дека тешките временски услови изненадиле многу жители и дека тој бил на бејзбол натпревар од помала лига кога се појавила бурата, „и имавме многу малку време да стигнеме до засолниште“.

Националната метеоролошка служба исто така издаде предупредување за поплави во областа Хјустон поради обилните дождови поврзани со невремето.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK