(Видео) Ново моќно оружје од Германија наскоро ќе пристигне во Украина

Видео-Ново-моќно-оружје-од-Германија-наскоро-ќе-пристигне-во.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраина наскоро ќе го добие најновиот пакет германска воена помош.

Договорот за помош, објавен во четвртокот од германската федерална влада, вклучува испорака на „Оерликон Скајнекс“, противвоздушен систем од германско производство, дизајниран за одбрана од краток дострел. Германија првпат го објави договорот од 200 милиони долари со Рајнметал, производител на „Скајнекс“, во декември 2022 година, со ветување дека првиот од двата одбранбени системи вклучени во договорот ќе пристигне во Украина на почетокот на 2024 година.

Испораката уследи по молбите на украинскиот претседател Володимир Зеленски до неговите западни партнери да обезбедат дополнителни одбранбени системи и оружје. Најновиот пакет помош на Германија вклучува и два радари за воздушно набљудување ТРМЛ-4Д, 30 системи за откривање дронови, два тенкови за деминирање и дополнителна артилерија и муниција.

Според производителот, „Скајнекс“ е опремен да се брани од големи тактички беспилотни летала, ракети воздух-земја, минофрлачи и артилериски ракети. Системот се состои од 3Д радар способен да идентификува воздушни закани во опсег од 50 километри.

Системот е опремен и да ракува со четири 35 мм купола Mk3, кои според Рајнметал можат да испукаат до 1.000 куршуми во минута. Револверските пушки се опремени и со радари за следење и инфрацрвени камери, како и ласерски далечински мерачи за погодување „дури и најмали цели“, тврди производителот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK