–>

(Видео) Нетанјаху: Работиме заедно како железна тупаница за една цел

Видео-Нетанјаху-Работиме-заедно-како-железна-тупаница-за-една-цел.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKОткако Хамас ослободи уште двајца заложници, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и шефовите на одбраната велат дека нивната главна цел останува целосна елиминација на Хамас.

„Работиме заедно како железна тупаница за една цел – елиминација на Хамас“, рече Нетанјаху за време на безбедносниот брифинг со министерот за одбрана Јоав Галант и началникот на Генералштабот на израелските одбранбени сили (ИДФ) Херци Халеви.

Галант додаде дека се сретнал со војници низ израелските копнени, воздушни и поморски сили, кои сите „минуваат низ темелен и долг процес на подготовка“ за извршување на нивните мисии во Газа.

„Сакаме да го доведеме Хамас во состојба на целосен распад – неговите водачи, воениот огранок и механизмите за работа“, рече Халеви во посебно видео објавено од ИДФ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK