(Видео) Најмалку 65 китови се насукаа и угинаа на брегот на Шкотска

Screenshot-2024-07-11-193842.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНајмалку 65 китови со долги перки умреле откако се насукале на остров во близина на северниот брег на Шкотска, во едно од најголемите насукувања во Обединетото Кралство во последно време, соопшти организацијата за заштита на морски животни.

Спасувачите од британската организација „Divers Marine Life Rescue“ соопштија дека добиле извештај за случката и испратиле тим на плажата на Сандеј, шкотски остров во архипелагот Оркни.

„Пристигнувајќи на островот, открија дека на плажата има околу 77 китови кои биле насукани неколку часа. Само 12 од нив се уште се живи во овој момент“, се вели во соопштението на добротворната организација.

Китовите се насукани на брегот од повеќе причини, кога се губат или кога плимата ги спречува да се движат, но научниците велат дека нема дефинитивна причина зад овој феномен забележан низ историјата.

Китовите имаат особено блиски социјални врски, па се случува стадото да следи кит кој запаѓа во неволја, што доведува до масовни насукувања.

Пред една година слична несреќа им се случи на китови на Луис, во близина на западниот брег на Шкотска, кога најмалку 55 китови умреа или мораа да бидат заспани. Исто така, имаше масовно насукување во Западна Австралија претходно оваа година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK