(Видео) Над 30 лица загинаа во поплавите во Бразил, 60 лица се водат како исчезнати

brazil-poplavi.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПовеќе од 30 лица загинаа во поплавите во јужен Бразил, 60 лица се водат како исчезнати, додека околу 15.000 жители се евакуирани.

Хидроелектрична брана во бразилската држава Рио Гранде до Сул се урна поради поплавите предизвикани од обилните дождови неколку дена, а најмалку 500.000 луѓе останаа без струја и чиста вода, јавува Би-би-си.

Во акцијата за пребарување и спасување беа вклучени и хеликоптери, а во некои населби жителите се качија на покривите на нивните поплавени домови.

Бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва го посети поплавениот регион и вети помош од Владата на Бразил.

Гувернерот на државата Рио Гранде до Сул, Едуардо Леите побара итна помош за луѓето во поплавените подрачја, а владата на таа држава прогласи вонредна состојба.

Метеоролозите најавија дека врнежите ќе продолжат во тој регион.

Повеќе од 30 луѓе загинаа минатата година во циклон во Рио Гранде до Сул.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK