–>

(Видео) „Метрото во Газа“, огромен мистериозен лавиринт од тунели под земја

Видео-„Метрото-во-Газа-огромен-мистериозен-лавиринт-од-тунели-под.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБезброј тунели под Газа најмногу се користат за шверц на стоки од Египет и напади врз Израел. Сепак, постои уште една подземна мрежа што израелските одбранбени сили колоквијално ја нарекуваат „Метро во Газа“.

Тоа е огромен лавиринт од тунели, некои велат дека се протегаат со километри под земја, кои се користат за транспорт на луѓе и стоки, складирање ракети и муниција и сместување на командните центри на Хамас – сето тоа далеку од љубопитните очи на израелските авиони и дронови за надзор.

Во 2021 година, Хамас тврдеше дека изградил 500 километри тунели под Газа, иако не е јасно дали оваа бројка е точна или неточна. Ако е вистина, подземните тунели на Хамас би биле нешто помалку од половина од должината на системот на метрото во Њујорк, пишува Си-ен-ен.

„Тоа е многу сложена и огромна мрежа од тунели на релативно мала област“, ​​рече Дафне Ричемонд-Барак, професорка на израелскиот универзитет Рајхман и експерт за подземна војна. Не е познато колку мрежата на тунели го чини Хамас, кој владее со сиромашниот крајбрежен појас. Бројката е веројатно значајна и во однос на трудот и капиталот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK