(Видео) Кралот на Јордан помогна во воздушната испорака на помош за Газа

Видео-Кралот-на-Јордан-помогна-во-воздушната-испорака-на-помош.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЈорданскиот крал Абдула учествувал во воздушната испорака на хуманитарна помош за Газа, објави државната телевизија Ал Мамлака. Снимката го покажува монархот во воена опрема во авион за време на најновата мисија во која јорданските воздухопловни сили доставувале итни медицински материјали до болниците во кои оперираат во енклавата разурната од војна.

Според официјалните податоци, последната авионска испорака на помош била на 6 февруари. Кралството, кое е меѓу арапските соседи кои вршат притисок врз Израел да дозволи повеќе помош да влезе во Газа, е единствената земја што доставува хуманитарна помош во енклавата, што го прави тоа преку двете здравствени установи.

Досега 11 пати е доставена помош по воздушен пат, додека најмалку двапати учествувале француското и холандското воздухопловство, за да се достави медицински материјал.

Кралот, кој повика на прекин на израелската операција, отиде на турнеја низ големите западни градови во четвртокот и треба да се сретне со американскиот претседател Џо Бајден во Вашингтон на 12 февруари за да лобира за итен прекин на огнот. Јордан, кој ја дели границата со Западниот Брег, стравува дека конфликтот во Газа може да се прошири.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK