(Видео) Кинеска приватна компанија ја лансираше најмоќната ракета досега

Видео-Кинеска-приватна-компанија-ја-лансираше-најмоќната-ракета-досега.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСтартапот на Пекинг Ориенспејс денеска успешно ја лансираше досега најмоќната ракета од приватниот сектор во Кина, отворајќи го патот за идни лансирања во кои досега доминираа државните компании. Ракетата Гравити-1 беше лансирана од брод во близина на брегот на источната провинција Шандонг, носејќи три сателити во орбитата, соопшти Ориенспејс.

Компанијата е основана во 2020 година од ветерани на кинеските државни вселенски агенции, а Гравити-1 првично требаше да биде лансиран во првата половина на 2023 година. Ракетата може да носи товар до 6,5 тони во долниот дел од орбитата на Земјата, што го прави најмоќното вселенско летало на приватна кинеска компанија досега.

Неговата премиера би можела да го отвори патот за други комерцијални лансирања на сателити. Директорот на Ориенспејс минатата година објави дека компанијата веќе добила нарачки за стотици од нив. Гравити-1 може да носи до 30 сателити со само едно лансирање. Ориенспејс исто така тврди дека може да организира лансирање за помалку од една недела, а во некои случаи и за помалку од 24 часа.

Способноста на ракетата да биде лансирана од море значително го зголемува опсегот на потенцијалните локации за лансирање и ги намалува ризиците за населените области. Ориенспејс е петта кинеска приватна компанија која лансираше сопствена ракета, објавија кинеските државни медиуми.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK