(Видео) Ким Џонг Ун го возеше „најмоќниот тенк во светот “

у.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСевернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун пилотирал нов тенк што го нарекол „најмоќен на светот“ за време на воена вежба, што е одговор на Пјонгјанг на 11-дневните јужнокорејско-американски воени маневри кои завршуваат денеска, пренесува АП.

Воената вежба на севернокорејската војска во средата беше дизајнирана да ја тестира борбената способност на оклопните единици и вклучи нов тенк кој Ким го нарече „најмоќен во светот“, објави КЦНА.

За време на вежбата, оклопните единици се движеа во различни симулирани тешки борбени услови и ангажираа цели, при што Ким го пилотираше единствениот од тенковите од нов тип, се вели во соопштението на КЦНА.

Ким подоцна ги надгледуваше вежбите за артилериско гаѓање. Министерството за одбрана на Северна Кореја претходно вети дека ќе спроведе „воени активности“ како одговор на воените вежби на Сеул и Вашингтон во Јужна Кореја.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK