–>

(Видео) Камерите снимија момент што ја леди крвта: ајкула лови фока, но за малку кајакарoт кој снимаше ќе станеше нејзината жртва

1693471770-profimedia-0527220572-1024x682.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Камерите снимија момент кој го одзема здивот – ајкула удира двапати во кајакар додека лови фока и за малку ќе го преврти пловилото на кое тој се наоѓа.

Грег Потер седел во својот кајак и се восхитувал на природата од далечина додека гледал ајкула како се обидува да фати фока на источниот рт на Нов Зеланд.

Но, додека младата ајкула се обидувала да го фати својот плен во вилиците, се приближила и малку недостасувало за самиот кајакар да го доведе во акција.

Ајкулата двапати го удрила дното на кајакот на Грег, за малку ќе го превртела пловилото при вториот обид.

Ударот речиси го соборил Грег во водата, потенцијално оставајќи го на милост и немилост на ајкулата.

Грег раскажа дека движејќи се со кајакот брзо сфатил дека се работи за млада ајкула која брка фока. Тој престанал да го движи пловилото на околу 200 метри и ги снимил неверојатните сцени што ги објави на неговите канали на социјалните мрежи.

„Имам голема бела ајкула која брка фока овде. Тоа е нереално“, рече тој.

Грег потоа донесе брза одлука да бега додека фоката и ајкулата почнаа да кружат околу него – но веќе беше доцна. Тој рече дека мислел дека фоката можеби го користела неговиот кајак за да се сокрие, предизвикувајќи ја ајкулата да скокне блиску до него и двапати да удри во чамецот.

Вториот удар за малку ќе го исфрлел Грег од кајакот и ќе го фрлел право во водата, уште поблиску до вилиците на ајкулата. Но, искусниот кајакар успеал да ја врати рамнотежата и да продолжи со брзото излегување од опасната зона.

Тој за New Zealand Herald изјави дека искуството му го одземало здивот и дека успеал да остане прилично смирен и покрај тоа што ајкулата во еден момент му била на дофат.

Сепак, авантуристот рече дека потенцијалните последици од она што можело да се случи доколку не одржувал рамнотежа сè уште го плашат.

„Да беше во можност да ме извлече од кајакот, тоа можеше да биде прилично катастрофален крај“, рече тој.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK