(Видео) Јужна Кореја планира да го суспендира воениот договор потпишан со Северна Кореја поради балоните со ѓубре

baloni-gubre.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЈужна Кореја планира да го суспендира воениот договор потпишан со Северна Кореја во 2018 година за да ги намали тензиите, соопшти претседателската канцеларија во Сеул, реагирајќи на балоните за ѓубре испратени од Пјонгјанг преку границата со Јужна Кореја.

Северна Кореја испрати стотици балони преку границата кои фрлија ѓубре на Јужна Кореја, што го нарече провокација. Советот за национална безбедност најави дека на состанокот во вторник ќе побара одобрение од кабинетот за суспензија на воениот договор.

Суспендирањето на договорот ќе и овозможи на Јужна Кореја да спроведе воени вежби во близина на границата и да преземе „соодветни и итни мерки“ како одговор на провокацијата на Северна Кореја, се вели во соопштението на Советот. Не беше разјаснето какви би можеле да бидат тие мерки.

Јужна Кореја претходно соопшти дека ќе преземе остри мерки против Северна Кореја поради испраќање балони за ѓубре преку границата.

Северна Кореја рече дека балоните биле одмазда за пропагандна кампања на севернокорејските дезертери и активисти на југот, кои редовно испраќаат летоци против Пјонгјанг, храна, лекови, пари и USB мемориски стикови со музички спотови и драми преку границата. .

Северна Кореја реагираше луто на кампањата бидејќи е загрижена за можното психолошко влијание на материјалот и државната контрола врз јавноста, велат експертите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK