–>

(Видео) Израел објави снимка од заседата на Хамас: „Движете се кон нас и убијте ги сите надвор“

Видео-Израел-објави-снимка-од-заседата-на-Хамас-„Движете-се.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВојската на Израел објави аудио снимка на социјалните мрежи на која се вели дека израелски командант повикува на помош додека неговото оклопно возило е под оган од ракети и митралези за време на заседата на Хамас.

Одред на израелски оклопни транспортери беше нападнат од заседа од терористите на Хамас кои излегоа од нивните тунели и испукаа ракетни гранати кон возилата и се обидоа да закачат експлозив на нив. Израелците повикаа на помош во воздухопловните сили и артилерија. Иако се здобија со сериозни повреди, тие преживеаја, соопштија од ИДФ.

Видеото и аудиото објавено од израелските одбранбени сили (ИДФ) прикажуваат мажи од елитната бригада Голани под напад на Хамас откако биле нападнати од заседа. Од внатрешноста на оклопниот транспортер „Намер“, во кој се наоѓаат девет војници, се слуша како офицер итно бара: „Морате да се движите кон нас и да убиете сè што е надвор“.

Офицерот под оган, потполковник Томер, кој командува со бригадниот баталјон 13, му кажува на својот командант на бригадата, полковник Пели, дека неговата единица претрпела повреди. „Даваме се од себе, сега сме во војна, ни треба вашата помош“, вели тој.

Аудиозаписот продолжува: „Пели, ова е Томер, ние сме на пат кон југ. Имаше значителен напад врз нас, терористите доаѓаат на нас, имаме жртви. Тешко е да се каже колку… Потребен е оган за сузбивање за да ни помогне да ги одвратиме терористите. Се чини дека ситуацијата малку се смирува, но треба да тргнете кон нас и да убиете сè што е таму. Сè е добро, главната работа сега е да се исчистат терористите кои се овде.”

Томер одговара: „Одлично, и повторувам – се чини дека работите се смируваат овде, повеќето терористи се мртви, нападите врз нас се забавуваат. Ние сме самоуверени, ве молиме движете се кон нас и пукајте сè западно и источно од нашата рута“.

Подоцна во снимката, полковникот Томер пред камерата вели: „Кога застанавме, терористите на Хамас скокнаа од тунелот и не опколија. Не пукаа со РПГ и се обидоа да им пријдат на возилата за да им постават експлозив. Благодарение на нашите брзи реакции успеавме да убиеме некои од нив, а други се потиснати со воздушен оган, артилерија и минофрлачи и ги нападнавме со оклопни возила. Резултатот е дека тие се мртви, а ние ја продолжуваме нашата копнена војна до победа“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK