–>

(Видео) Идалија ја опустоши Флорида: 400.000 луѓе без струја, ураганот продолжи да беснее

florida-poplava.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Ураганот Идалија ги погоди американските сојузни држави Флорида, Џорџија и Јужна Каролина. Невремето предизвика поплави во некои области и остави повеќе од 400.000 луѓе без струја. Видеата и фотографиите од социјалните мрежи ја откриваат драматичната состојба.

Ураганот од трета категорија, со ветрови до 200 км/ч, помина низ градовите во Флорида на западниот брег на државата пред да се упати кон внатрешноста и во државата Џорџија.

Вкупната штета сè уште се проценува, но долж брегот постои чувство дека Идалија можела да донесе многу повеќе уништувања.

До средата навечер, повеќе од 225.000 луѓе сè уште беа без струја на Флорида, а уште 230.000 беа во темнина во Џорџија, јави Би-Би-Си.

Околу 40.000 работници во Флорида беа во состојба на готовност во средата наутро за да ја вратат електричната енергија откако ќе помине невремето.

Идалија ослабна до тропска бура додека минуваше низ Џорџија, иако со себе сепак донесе силни ветрови и потенцијално опасни по живот бури. Крајбрежните и поплави во внатрешноста се очекуваат во делови на Џорџија, како и во Јужна Каролина и Северна Каролина, бидејќи невремето во четврток го пробива патот по југоисточниот брег на САД.

Американскиот претседател Џозеф Бајден во средата предупреди дека бурата „останува многу опасна“. Повеќе окрузи на Флорида останаа под наредба за евакуација од средата навечер.

Официјални лица за управување со итни случаи на Флорида изјавија дека Пери, историски град со 7.000 жители југоисточно од Талахаси, е едно од најтешко погодените места.

Ураганот урна далноводи во градот и уништи продавници во центарот, каде се запалија неколку објекти. Едно видео покажува како покривот на бензинска пумпа се превртел среде дождот и силните ветришта.

Сидар Ки е уште еден град кој беше силно погоден од Идалија.

Гувернерот на Флорида, Рон Де Сантис, во средата рече дека примарниот фокус на државата сега е во напорите за закрепнување.

„Сè уште проценуваме што се случува на теренот на местата што беа први погодени“, рече ДеСантис на прес-конференција во Пери. Официјалните лица рекоа дека Идалија е најсилната бура што го погодила овој дел на Флорида во повеќе од 100 години.

Говорејќи за Би-Би-Си, градоначалникот на Талахаси, Џон Дејли, рече дека забележал дека бурите се влошуваат со текот на годините.

„Изгледа дека се се помоќни, се чини дека се се поголеми и мислам дека тоа ни дава причина за пауза да размислиме за животната средина и глобалното затоплување и за она што го правиме“, рече Дејли.

Нема потврдени жртви од невремето, но патролата на автопатот на Флорида извести дека двајца мажи загинале во сообраќајни несреќи предизвикани од дождливите услови.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK