–>

Трамп се изјасни за невин за местење на изборите во Џорџија

tramp.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп се изјасни за невин за големиот случај за мешање во изборите во округот Фултон, се вели во новото поднесување на судот. Трамп требаше да биде обвинет во среда.

Законот во Џорџија им дозволува на обвинетите да се откажат од личното појавување и да поднесуваат формални молби преку судски поднесоци, пишува Си-ен-ен.

Ова судење е четврти пат кога Трамп се изјаснува за невин по кривичната пријава откако ја напушти функцијата. Во овој случај, Трамп е обвинет за рекетирање во неговите наводни напори да ги поништи резултатите од претседателските избори во Џорџија во 2020 година.

Неколку од обвинетите, покрај поранешниот претседател, исто така, се откажаа од појавувањето на судот и се изјаснија за невини, вклучително и Сидни Пауел и Тревијан Кути. Обвинетите кои нема да се откажат од своето појавување треба да дојдат на суд на 6 септември.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK