–>

(Видео) Хамас објави снимка од подготовките за бруталниот напад

Видео-Хамас-објави-снимка-од-подготовките-за-бруталниот-напад.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKХамас објави видео на кое се прикажани неговите милитанти кои тренираат да ги уништат бариерите на границата меѓу Израел и Газа, што им овозможи да започнат масовен масакр на цивили. На видеото се гледа како членовите на инженерскиот корпус Касами поставуваат експлозиви на жичените огради и бариери, барајќи покритие и ги активираат.

Оградата што го дели Појасот Газа од Израел беше пробиена на неколку места во нападот во саботата, дозволувајќи им на борците да влезат и да го започнат походот. На видеото се гледаат и членови на Хамас во борбена опрема како носат мали метални рампи на грбот и ги одвиткуваат за да можат моторите да поминат преку срушените огради, пишува Скај Њуз.

Многу од милитантите користеле мотори за време на нападите, а едно нашироко споделено видео покажува како млада Израелка е принудена да седне на мотор и е киднапирана.

Хамас изгради и лажна израелска населба во Газа и вежбаше напади, потврди извор близок до групата за новинската агенција Ројтерс.

Се чини дека обуката била ужасно ефикасна, со стотици цивили убиени во нивните градови и села. Видеото за обука дава увид за тоа колку е вложено во планот за повеќестраниот напад што досега однесе повеќе од 1.200 израелски животи. Повеќе од 1.000 Палестинци, исто така, беа убиени во одмазднички напади.

Извор од Хамас изјави дека по пробивањето на оградата тактиката била да влегуваат булдожери за да се зголемат дупките, односно да се овозможи влез на поголеми возила. Тој додаде дека многумина кои учествувале на обуката не ни знаеле за што е тоа бидејќи Хамас бил решен дека Израелците нема да дознаат за нападот.

Многу команданти на Хамас исто така потврдија дека не знаеле дека нападот ќе се случи. Израелските власти признаа дека биле фатени без стража откако биле задушени во лажно чувство на сигурност, мислејќи дека Хамас не планирал некоја значајна офанзива.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK