(Видео) Експлозија на автомобил на пазар во Сирија, најмалку 7 загинати и 30 повредени

53144cc6-c1bf-4986-8bfb-0d6ce646bc3d.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK







Во експлозија на автомобил на прометниот пазар во сирискиот град Азаз вчера загинаа најмалку седум лица, а триесет беа повредени, соопштија жителите и спасувачите.

Тие рекоа дека автомобилот експлодирал за време на големото ноќно купување по прекин на постот за време на муслиманскиот месец Рамазан.

„Дојде во моментот кога имаше најголема гужва“, рече Јасин Шалаби, кој се наоѓал во близина на местото на експлозијата и купувал со семејството.

Одговорноста за експлозијата сè уште не е директно преземена.

Градот, кој е управуван од сириска бунтовничка група поддржана од Турција, која се спротивставува на сирискиот претседател Башар ал-Асад, е релативно тивок откако пред повеќе од две години се случи експлозија на автомобил.

Големите градови во северозападниот пограничен регион беа чести мети на бомби детонирани во пренаселени цивилни области во последниве години.

Силите за цивилна заштита соопштија дека најмалку 30 лица се ранети и дека тешко повредените се префрлени во локалните болници.

Жителите и бунтовниците во областа долго време се сомневаат во ЈПГ предводена од Курдите, која контролира големи делови од територијата во североисточна Сирија и источно од Еуфрат во северна Сирија. Други, пак, ги обвинуваат групите лојални на Асад.

ЈПГ долго време ги негираше ваквите тврдења.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK