(Видео) Експлозии на гробот на убиениот ирански генерал, најмалку 50 мртви

Видео-Експлозии-на-гробот-на-убиениот-ирански-генерал-најмалку-50.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо две експлозии загинаа најмалку 50 луѓе, а десетици се ранети во близина на гробиштата во Иран каде се одржа церемонија по повод смртта на врховниот командант на земјата Касем Сулејмани, убиен во 2020 година во напад на американски беспилотни летала, објавија денеска иранските државни медиуми.

Иранската државна телевизија јави за прва, а потоа и за втора експлозија за време на церемонијата во југоисточниот град Керман, наведувајќи дека најмалку 50 луѓе загинале.

„Огромна експлозија се случи во близина на џамијата Сахеб ал Заман, каде што се наоѓа гробот на Сулејмани во Керман“, објави државната телевизија, додавајќи дека втората експлозија се случила неколку минути подоцна, пренесува Франс прес.

Иранската агенција Ноурњуз јавува дека неколку плински боци експлодирале на патот што води до гробиштата и дека властите ја следат ситуацијата.

Агенцијата СНН објави дека амбулантни возила се на пат кон гробиштата каде што стотици Иранци се собраа да ја одбележат смртта на Сулејмани.

„Нашите тимови за брз одговор ги евакуираат повредените, но брановите толпи ги блокираат патиштата“, изјави Реза Фалах, шеф на Црвената полумесечина во провинцијата Керман, за државната телевизија.

Сулејмани, командант на елитните ирански сили Кудс, беше водач на иранските воени операции на Блискиот исток и беше убиен од САД во јануари 2020 година во Ирак.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK