(Видео) Драма на небото над Трст: забележана несекојдневна појава

3869945_screenshot-20240427-091501_ls.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо внатрешноста на заливот Трст, во близина на границата со Словенија, во вторникот попладне се формирал вител.

Италијанските медиуми јавија дека невремето не предизвикало материјална штета, ниту било закана за населението. Интервенцијата на пожарникарите и на пристанишните служби не била потребна.

Италијанската метеоролошка агенција објасни дека ваквите појави не се воопшто ретки и дека се резултат на екстремна нестабилност на атмосферата.

Областа на низок воздушен притисок, која владее со поголемиот дел од Италија, донесе влажни струи во Трстскиот Залив.

„Во овие временски услови, неколку пати годишно може да се појават воздушни вртлози, кои во повеќето случаи се распаѓаат на море“, објаснуваат италијанските метеоролози.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK