–>

(Видео) Девојката киднапирана од Хамас се врати дома, емотивна средба со бабата и семејството во Израел

Видео-Девојката-киднапирана-од-Хамас-се-врати-дома-емотивна-средба.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраелските безбедносни сили објавија во понеделникот вечерта дека жена-војник киднапирана од Хамас претходно овој месец била спасена од Појасот Газа во операција во текот на ноќта.

Таа е првиот заробеник ослободен од израелските војници. На социјалните мрежи се појавија снимки од прославата од родниот град на девојката. Прославата беше организирана и во нејзиниот семеен дом, а видеото од нејзината средба со баба и и го обиколи светот.

Во заедничкото соопштение, израелските одбранбени сили и безбедносната агенција Шин Бет рекоа дека Ори Мегидиш е во добра состојба и дека е повторно обединета со своето семејство.

Безбедносните сили соопштија дека таа била спасена за време на копнена операција во текот на ноќта, без да дадат повеќе детали, пишува „Тајмс оф Израел“.

Мегидиш е војник набљудувач, која беше земен како заложник од Хамас кога терористите упаднаа во базата Нахал Оз пред повеќе од три недели.

Од Шин Бет и израелските безбедносни сили не се очекуваше да откријат дополнителни информации за тоа како Мегидиш беше спасена од заробеништво на Хамас, со цел да се спречи можноста за уништување на идните операции.

Се веруваше дека Мегидиш е држена сама, иако Хамас ги зароби другите членови на нејзината единица во рацијата на 7 октомври. Вкупно, тој ден беа киднапирани најмалку 243 цивили и војници, од кои четворица беа ослободени од Хамас.

Операцијата била планирана неколку дена однапред и се верува дека за време на ноќните активности Хамас пружал отпор. Сепак, нема информации за повредени припадници на израелските безбедносни сили.

Израелските лидери го поздравија враќањето на Мегидиш, а министерот за одбрана Јоав Галан рече дека операцијата е доказ дека Израел може да ги спаси заложниците што ги држат Хамас и другите терористички групи.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK