–>

Таткото на младoто момче киднапирано на фестивалот: Хамас не војува само против Евреите

Таткото-на-младoто-момче-киднапирано-на-фестивалот-Хамас-не-војува.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKОмер, 22-годишниот син на Шаи Венкерт, беше киднапиран на 7 октомври од музичкиот фестивал „Супернова“ во јужен Израел.

Таткото последен пат се слушнал со Омер во 7:15 тоа утро. До пладне кружеше фотографија на која Омер е однесен жив во Газа само со долна облека и лисици.

„Многу ми недостига. Не сум го видел 25 дена“, изјави неговиот татко за Би-Би-Си.

Венкерт е еден од неколкуте заложнички семејства кои вчера се сретнаа со израелскиот претседател Исак Херцог.

Тој вели дека средбата му дала „повеќе сила“ и дека владата и израелската армија „даваат се од себе за да го вратат Омер дома“. Венкерт понатаму вели дека војната „не е само во Израел“.

„Она што се случи е светска војна, не само против Евреите туку и против целиот човечки род“, рече тој.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK