(Видео) Детално откриваме како функционира „железната купола“ на Израел која ги собори повеќето ракети како шега – никој во светот го нема ова

Screenshot-2024-04-14-121456.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKШто знаеме досега:
🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до засолништа во случај на напад.
🔵Бајден разговараше со Нетанјаху во врска со иранскиот напад врз Израел
🔵Борел: ЕУ силно го осудува иранскиот напад врз Израел
🔵Нетанјаху: Пресретнавме, одбивме, заедно ќе победиме
🔵Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде „посилен и порешителен“ доколку Израел возврати по нападот
🔵Јордан и Ирак повторно го отвораат воздушниот простор
🔵Хамас го нарече нападот на Иран „природно право и заслужен одговор“
🔵Г7 попладнево ќе одржи состанок за нападите
🔵Макрон: Нападот на Иран против Израел се заканува да го дестабилизира регионот

Иран лансираше стотици беспилотни летала, крстаречки ракети и балистички ракети. Последните на оваа листа се и најопасни – дури и погодија една база. Израелците соборија беспилотни летала и крстаречки ракети прво со борбени авиони, а потоа и со познатата „железна купола“. Балистичките проектили беа соборени од системот „Стрела“. Наводно, јордански борбени авиони собориле и неколку десетици беспилотни летала, а можеби и неколку крстаречки ракети, пишува „Јутарњи лист“.

Системот за воздушна одбрана „Железна купола“ е еден од основните елементи на израелскиот одбранбен систем. Тој беше развиен од израелските компании „Advanced Defense Systems Rafael“ и Израелската воздушна индустрија, со финансиска и техничка поддршка од Соединетите Американски Држави, кои подоцна ги купија двата системи.

„Железната купола“ првпат беше поставена во 2011 година.

Гаранти за безбедност – „Давидова прашка“ и „стрела“
Со уште два системи – „Давидова прашка“, која штити од ракети со среден дострел и „Стрела“, која е одговорна за пресретнување и уништување на балистичките ракети кои би можеле да пристигнат од Иран – гарантира најголема можна безбедност од сите видови ракетни напади.

Во март 2011 година, куполата беше поставена во јужниот град Бершева, на 40 километри од Појасот Газа, со цел да се запрат ракетите на Хамас кои беа дизајнирани по советските ракети „град“.

Секоја батерија има три фрлачи со 20 пресретнувачи кои многу брзо го бараат, лоцираат и го следат движењето на кое било тело во воздухот во радиус од четири до 70 километри. Трошоците за пукање на еден пресретнувач е нешто помалку од 50.000 долари.

Не пресретнува проектили кои не претставуваат ризик за луѓе или имот
„Железната купола“ се потпира на систем на радар и анализа за да утврди дали проектилот што доаѓа претставува закана и го вклучува пресретнувачот само ако проектилот што доаѓа претставува ризик да погоди населено место или важна инфраструктура.

Она што на системот му дава посебна вредност е тоа што не троши ракети-пресретнувачи за проектили кои не претставуваат закана за луѓето или имотот – приватни и стратешки. Пресретнувачот ја уништува ракетата во воздух и на тој начин ја елиминира заканата.

Системот лесно се прилагодува на новите ризици, па дури и на оние кои се уште не постојат физички на предната страна, но може да се очекуваат во догледна иднина.

Дали куполата може да пропадне?
Куполата е особено важна за јужниот дел на Израел, каде што овозможи секојдневниот живот да се одвива послободно и покрај постојаната закана од Појасот Газа.

Експертите наведуваат дека постои опасност системот да пропадне во случај на поодржлив масивен ракетен напад, бидејќи тогаш не можел доволно брзо да открие која од проектилите треба да биде пресретната бидејќи тие се насочуваат кон цели каде што можат да предизвикаат човечки жртви или материјална штета.

🔴(Видео) Анализа: Иран ја нарекуваат „држава-тврдина“, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK