–>

(Видео) Демонстранти во Англија пуштија глувци обоени во боите на Палестина во Мекдоналдс

Видео-Демонстранти-во-Англија-пуштија-глувци-обоени-во-боите-на.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПропалестински демонстранти пуштија глувци обоени во боите на палестинското знаме во два ресторани за брза храна Мекдоналдс во Бирмингем.

Првиот инцидент се случил во понеделникот, а од полицијата велат дека започнале истрага. На видеото од настанот објавено на социјалните мрежи, се гледа како маж ги носи глодарите и ги фрла на подот на Мекдоналдс пред посетителите. Потоа извика: „Бојкот на Израел“.

Текстот на крајот од видеото ги повикува луѓето да ги бојкотираат сите брендови кои директно го поддржуваат „израелскиот апартхејд“.

Мекдоналдс Израел и дал илјадници бесплатни оброци на израелската армија. Како резултат на тоа, франшизите во некои земји со мнозинско муслиманско население, како Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Јордан и Турција, се одвоија од израелската франшиза, пишува „Гардијан“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK