(Видео) Андреј самиот уништи четири руски тенка, тврдат Украинците

Видео-Андреј-самиот-уништи-четири-руски-тенка-тврдат-Украинците.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВидео објавено на социјалните мрежи од Вооружените сили на Украина покажува украински падобранец кој тврди дека уништил четири руски оклопни возила во еден напад.

79-та одделна воздушно-десантна бригада на АФУ Таврија објави дека пет руски оклопни возила неодамна се обиделе да ја пробијат одбранбената формација на падобранци кои служат во оперативно-стратешката група Таврија во регионот на Доњецк.

„Украинските трупи се спротивставија на смел непријателски напад со храброст и висока воена вештина. Во оваа битка, противтенковскиот стрелец на една од единиците на бригадата – помладиот наредник Андриј Г. со добро насочени истрели од противтенковскиот ракетен систем „Јавелин“ уништи четири непријателски оклопни возила“, се додава во соопштението.

Американските системи „Јавелин“ првпат беа доставени во Украина набргу по инвазијата на Русија во февруари 2022 година.

Вооружените сили исто така објави дека падобранците кои припаѓаат на 79-та воздушно-десантна бригада уништиле или оштетиле 29 руски борбени возила досега во војната, што резултираше со повеќе од 200 руски жртви. Лично уништил 22 оклопни возила Андриј Г., се наведува во соопштението.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK