(Видео) Американци и Русин тргнаа кон Меѓународната вселенска станица: „Неверојатно возење“

crew-8-spacex.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРакета на компанијата „Спејс Икс“, основана од претприемачот и милијардер Илон Маск, полета од Флорида рано утринава превезувајќи екипаж од тројца американски астронаути и руски космонаут на пат кон Меѓународната вселенска станица на шестмесечен престој во научната мисија во Земјината орбита.

Двостепена ракета Фалкон 9 која носи автономно управувана капсула „Кру Драгон“ наречена „Ендевор“ беше лансирана од вселенскиот центар Кенеди на НАСА во Кејп Канаверал на брегот на Атлантикот на Флорида.

Девет минути по лансирањето, капсулата „Ендевор“ стигна до својата почетна орбита и се одвои, сето тоа емитувано во живо од капсулата на кое се прикажани четворицата членови на екипажот врзани заедно и облечени во бели и црни костуми за летови со шлемови.

„Какво неверојатно возење до орбитата“, рече астронаутот Метју Доминик (42), командант на летот, еден од тројцата „почетници“ во вселенски летови, во контролниот центар надвор од Лос Анџелес. „Голема благодарност до Спејс Икс“.

„Навистина е чест да се лета со ова летало од новата генерација со нова генерација на екипаж“, рече ветеранот на НАСА, д-р Мајкл Барат (64), седејќи во капсулата до Доминик.

Четворицата членови на екипажот треба да пристигнат до вселенската станица рано во вторник по 16-часовен лет, приклучувајќи се со орбиталната лабораторија на околу 420 километри над Земјата.

Означена како Посада 8, мисијата го означува осмиот долготраен екипаж на Меѓународната вселенска станица што НАСА го испрати на ракета на Спејс Икс откако приватниот ракетен потфат основан од милијардерот Илон Маск и со седиште во близина на Лос Анџелес во 2002 година почна да испраќа американски астронаути во орбитата во мај 2020 година.

Последниот екипаж на Меѓународната вселенска станица е предводен од Доминик, пилот на американската морнарица кој оди на своето прво патување во орбитата, и Барат – лекар кој веќе двапати бил на Меѓународната вселенска станица.

Тимот го заокружуваат астронаутот на НАСА, Жанет Епс (53), вселенски инженер и поранешен технички разузнавач на ЦИА, и космонаутот Александар Гребенкин (41), поранешен инженер за воени авиони. И тој и Епс, како и Доминик, се на нивниот прв лет до Меѓународната вселенска станица.

Гребенкин е последниот космонаут кој лета со американско вселенско летало според договорот за споделување транспорт потпишан во 2022 година од НАСА и руската вселенска агенција Роскосмос, и покрај зголемените тензии меѓу Вашингтон и Москва поради руската инвазија на Украина.

Посадата 8 ќе биде пречекана во вселенската станица од седум патници – тројца Руси и четворица астронаути на Посада 7, двајца од НАСА, еден од Јапонија и еден од Данска.

Посадата 7 се очекува да замине од вселенската станица за Земјата околу една недела по пристигнувањето на Посада 8, а астронаутите ќе останеат на вселенската станица до крајот на август изведувајќи околу 250 експерименти во микрогравитациската средина на орбиталната платформа.

Меѓународната вселенска станица, со должина на фудбалско игралиште, како најголем човечки објект во вселената, континуирано е управуван од конзорциум предводен од САД и Русија, кој вклучува Канада, Јапонија и 11 европски земји.

НАСА соопшти дека е посветена на одржување на Меѓународната вселенска станица во функција најмалку уште шест години.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK