Велика Британија изрази поддршка на САД по нападите врз проирански цели на Блискиот Исток

Велика-Британија-изрази-поддршка-на-САД-по-нападите-врз-проирански.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВелика Британија соопшти дека стои „непоколебливо“ со САД и изрази поддршка за правото на Вашингтон да возврати.

– Велика Британија и САД се сигурни сојузници. Не би ги коментирале нивните операции, но го поддржуваме нивното право да одговорат на нападите. „Долго ги осудуваме дестабилизирачките активности на Иран низ регионот, вклучително и обезбедувањето политичка, финансиска и воена поддршка на голем број милитантни групи“, изјави портпаролот на британската влада во изјавата, пренесува Ројтерс.

Американските воздушни напади во петокот погодија повеќе од 85 цели поврзани со иранскиот корпус на револуционерната гарда (ИРГЦ) и фракциите поддржани од елитната иранска војска.

Американските напади уследија по нападот со беспилотно летало минатиот викенд врз американска база во близина на јорданско-сириската граница, во кој загинаа тројца американски војници.

Џозеф Бајден потврди дека наредил воени напади врз објекти во Ирак и Сирија поврзани со групи кои извршиле напади врз американските сили, велејќи дека тие напади ќе продолжат во моменти и места по избор на САД.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK