–>

Ватикан го брани папата од Украинците: Не го величаше империјализмот

papa_23432232222
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Папата Франциско не ја поддржа „логиката на империјализмот“ со тоа што ја повика руската католичка младина да го зачува руското културно и духовно наследство, изјави портпаролот на Светата столица Матео Бруни, коментирајќи ги украинските обвинувања против поглаварот на Римокатоличката црква кој зборуваше за Руската империја. .

Имено, при обраќањето до руската католичка младина, Папата рече дека тие не треба „да го заборават своето наследство и дека се наследници на голема Русија, Русија на светците и кралевите“.

„Во поздравните зборови упатени до младите руски католици, како што може да се види од контекстот, Папата имаше намера да ги покани младите да зачуваат и промовираат се што е позитивно во големото културно и духовно наследство на Русија, а не да ја величаат империјалистичката логика. изјави Бруни.

Претходно амбасадата на Ватикан во Киев соопшти дека папата Франциско е жесток противник и критичар на секој облик на империјализам или колонијализам и во тој дух треба да се толкуваат и неговите изјави на средбата со младите руски католици.

Амбасадата наведе дека „во украинските и меѓународните медиуми започнале разговори“ за изјавите на папата за време на конференцијата со руските католици.

Олег Николенко, портпарол на украинското Министерство за надворешни работи, ги опиша коментарите на папата како „империјалистичка пропаганда“.

„Токму со таква империјалистичка пропаганда, „духовни врски“ и „потреба“ да се спаси „големата мајка Русија“ Кремљ го оправдува убиството на илјадници украински мажи и жени и уништувањето на стотици украински градови и села“, рече. Николенко.

Архиепископот Свјатослав Шевчук, водач на украинските унијати (гркокатолици), рече дека ги слушал коментарите на папата „со голема болка и загриженост“.

Тој додаде дека оценките на папата за Петар Први и Катерина Втора се „најлошиот пример за империјализам и екстремен руски национализам“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK