–>

Вандализирана најголемата синагога во Португалија

Вандализирана-најголемата-синагога-во-Португалија.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСинагогата Kadoorie Mekor Haim во португалскиот град Порто, најголемото еврејско место за богослужба на Пиринејскиот Полуостров, беше вандализирана по нападите на Хамас врз Израел.

Во изјава за португалската новинска агенција Луса, Еврејската заедница во Порто рече дека синагогата во средата била покриена со графити, вклучувајќи ги и слоганите „Слободна Палестина“ и „Крај на израелскиот апартхејд“.

„Најголемата еврејска синагога на Пиринејскиот полуостров денеска е вандализирана“, се вели во соопштението. „Евреите мразители ја изразија својата омраза кон локалните Евреи. Графитот подоцна беше отстранет.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK