–>

Урсула фон дер Лајен во ненајавена посета на Украина

Урсула-фон-дер-Лајен-во-ненајавена-посета-на-Украина.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПретседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска допатува во ненајавена посета на Украина.

„Прашањето за проширувањето на Европската унија ќе биде на врвот на агендата, но и финансиската и воената поддршка, прашањето за 12-от пакет санкции (против Русија), на пример, така што имаме цела низа теми за разговор. Но, најважната порака е да се осигураме дека ќе ја поддржиме Украина колку што е потребно“, изјави Фон Дер Лајен по пристигнувањето.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK